Implanty zębowe – dlaczego warto się na nie zdecydować?
Jeśli straciliśmy jeden lub nawet kilka zębów, mamy do wyboru kilka rodzajów uzupełnień protetycznych. Każde z proponowanych rozwiązań ma swoje wady, jak i zalety.
Jeżeli uważamy, że protetyka to naprawdę „zło konieczne”, chyba nie słyszeliśmy o wszelkich dostępnych aktualnie metodach leczenia. otóż implanty zębów nie niosą za sobą aż tak nieprzyjemnych konsekwencji jak na przykład popularne protezy szkieletowe, czy też akrylowe protezy osiadające. Sąsiednie, zdrowe jeszcze zęby, w żaden sposób nie zostaną naruszone ani uszkodzone. Korzeń implantu nie wchodzi również w żadną interakcję z podniebieniem (nie powoduje zaburzeń czucia, smaku, ani tym bardziej lokalnych owrzodzeń dziąseł, tak jak tworzywo sztuczne – podstawa akrylowej protezy osiadającej). Z uwagi na zachowanie naturalnego kształtu szczęki oraz zatrzymanie procesu degradacji kości, szczęka lub żuchwa zachowuje naturalny kształt. Nie powoduje to przykrych konsekwencji w postaci deformacji rysów twarzy (cofająca się broda, zapadające się w głąb policzki), czy też problemów z artykulacją niektórych głosek, zwanych zębowymi lub dziąsłowymi („t”, „d”, „f”, „w” i inne podobne spółgłoski).
Zapoznawszy się z powyższymi przykładami, widzimy, że zachwalanie implantów zębowych nie jest li i tylko chwytem marketingowym, który stosuje każda klinika dentystyczna w celu nakłonienia jak największej liczby pacjentów na zabieg. Każdy podopieczny specjalisty implantologa odbywa szereg wstępnych konsultacji, podczas których stomatolog objaśnia mu szczegółowo wszelkie występujące przeciwwskazania. Pacjent rozmawia też z lekarzem o kosztorysie całego leczenia, które może obejmować także odbudowę kości (w przypadku bezzębia, lub konieczności rekonstrukcji zatok szczękowych, wydatki związane z implantami są naprawdę niemałe i finalna kwota może naprawdę przyprawić o zawrót głowy). Dentysta wyczerpująco objaśnia zasady dbałości o jamę ustną po operacji oraz przedstawia całościowy zarys leczenia oraz jego rozciągnięcie w czasie. Jak więc widzimy, decyzja o implantacji oparta jest na obustronnym porozumieniu lekarza oraz pacjenta.
Sprawdź: Implanty zębów – villanova.pl