Za co lubimy sklepy osiedlowe?
Żabka, Panda, Freshmarket, Odido – to tylko niektóre nazwy osiedlowych sklepików. Choć pod względem cen towarów i różnorodności asortymentu wypadają gorzej na tle sklepów wielkopowierzchniowych i dyskontów (wysokie ceny np. kawy i herbaty), badania wykazały, że Polacy lubią i wybierają zakupy w małych sklepach.
Za co lubimy sklepy osiedlowe?
Pierwszym, najczęściej podawanym powodem jest bliskość i dogodna lokalizacja. Nowe osiedla są zwykle oddalone od centrum miast i supermarketów, istnienie sklepu „za rogiem” jest idealnym rozwiązaniem dla niewielkich zakupów, artykułów pierwszej potrzeby (to z kolei ma przełożenie na rodzinny budżet).
Drugim powodem, podawanym przez połowę osób biorących w badaniu jest jakość i świeżość towaru. Zaletą małych sklepów jest szybsza rotacja towaru, zatem klienci mogą liczyć na świeże pieczywo, owoce i warzywa, mięso oraz nabiał.
Trzecim powodem jest oszczędność czasu. Bliskość osiedlowego sklepu oznacza krótką drogę, brak konieczności użycia środków komunikacji. Mała powierzchnia sklepu oznacza brak kolejek, mniejszy wybór towaru (chemia, mięsa) oznacza sprawniejsze zakupy.
Godziny otwarcia
Pozostałe wymieniane powody to: godziny otwarcia (zwykle 06.00-23.00), pory otwarcia (niedziele i święta – to ważne, gdy nagle okazuje się, że na zakupach w supermarkecie jakiś produkt zupełnie wyleciał z głowy, a właśnie się skończył i jest bardzo potrzebny), bezpośredni kontakt ze sprzedawcą i indywidualne podejście, brak anonimowości. Osiedlowe sklepy są lubiane także za tworzenie miejsc pracy oraz wspieranie polskiego handlu i produktów. Wszystkie zebrane powyżej powody, udowadniają, że to idealne miejsce na zakupy nie tylko dla osób starszych i niezmotoryzowanych, ale także dla młodych i zapracowanych, dla których czas wolny jest wartością najwyższą. Dodatkową zaletą takich sklepów jest niedawno wprowadzona usługa, ciesząca się coraz większą popularnością, szczególnie wśród klientów sklepu Żabka Polska i Freshmarket – cash back. Wypłata gotówki z kasy sklepowej (po opłaceniu zakupów kartą) jest transakcją bezpieczniejszą i tańszą niż wypłata z bankomatu.
Małe sklepy, choć wciąż liczne (Polska pod tym względem jest liderem w Europie), lubiane i stanowiące ważny segment rynku (generują 60% obrotów), ubywają rocznie w 10% tempie.
Zobacz też: http://zabka.pl/pl